Sindis, Raplas ja Sakus sularahaautomaate rünnanud mehed astuvad kohtu ette

PrintPDF

Lääne ringkonnaprokuratuur süüdistab kaht välismaalast plahvatuse tekitamises ning katses varastada raha Sindi, Rapla ja Saku sularahaautomaatidest.

„Need kuriteod näitavad, et lõunamaadest pärit organiseeritud kuritegevus on jõudnud Eestisse ja sellele tuleb otsustavalt vastu astuda,“ ütles Lääne ringkonna eriasjade prokurör Kaido Tuulemäe.

„Saku automaadi lõhkumisega tekitati ligi 200, Rapla automaadi lõhkumisega ligi 4000 eurot ning Sindis tekitatud plahvatusega juba enam kui 35 tuhat eurot kahju. Sularaha ühelgi korral kätte ei saadud,“ täpsustas prokurör.

Süüdistuse järgi püüdsid Moldaavia ja Rumeenia kodakondsusega mehed 2020. aasta 20. augusti öösel kella kolme paiku ühendada kaasa võetud sülearvuti Sakus asuva sularahaautomaadi juhtpaneeliga, et spetsiaalse programmi abil anda automaadile käsklus sularaha väljastamiseks. Automaadi manipuleerimine ebaõnnestus ning automaadis olnud pisut üle 60 tuhandet eurot mehed kätte ei saanud. 3. septembril püüdsid mehed sarnaselt mõjutada Raplas asuvat sularahaautomaati, seekord puuriti automaadi juhtmeteni jõudmiseks ja programmi mõjutamiseks masinasse auk. Ka sel korral ei õnnestunud soovitud käsklust edastada ning automaadis olnud enam kui 100 tuhat eurot jäi automaati.

Vähem kui kaks nädalat hiljem ründasid mehed sularahaautomaati Sindis, kuid seekord püüti raha kätte saada automaadi lõhkumise tulemusel. Selleks lasid mehed sularahaautomaati gaasi ning tekitasid seejärel elektrilühise, et gaas plahvatama panna. Plahvatus toimuski, deformeeris sularahaautomaadi ja lõhkus kaupluse vahekoridori, kus automaat asus. Automaadis varguse katse hetkel olnud ligi 47 tuhat eurot plahvatuse tagajärjel siiski kätte ei saadud.

Süstemaatilise grupis ning sissetungimisega toime pandud varguse eest karistatakse süüdimõistmisel kuni viieaastase vangistusega. Plahvatuse tekitamise eest, kui sellega on põhjustatud oht võõrale varale, karistatakse süüdimõistmisel rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega.

Süüdistuse kohtulik arutelu algab Pärnu maakohtus homme, 31. märtsil.