Prokuröride XXI üldkogul räägitakse eelmise aasta tulemustest ja prokuratuuri tulevikust

PrintPDF

29. märtsil kogunesid Eesti Vabariigi prokurörid üldkogule, et vaadata üle eelmise aasta tulemused, seada uusi eesmärke ja kõneleda oma asutuse tulevikust.

Prokurörid viisid 2018. aastal kohtu ette õigusemõistmiseks tuhandeid süüdistatavaid ja pakkusid tuge paljudele kannatanutele. Prokuratuur rakendas kriminaalmenetlustes enam kui kunagi varem ökonoomsuse põhimõtet, et menetlus oleks inimesekeskne ja kõikide osapoolte jaoks kiire ning selge.

„Võitluses varjatud kuritegevusega oleme koos uurimisasutustega valinud sihtmärke vastavalt nende mõjule konkreetses valdkonnas,“ sõnas riigi peaprokurör Lavly Perling. „Kuid kurjategijate tegutsemise takistamine ja nende kohtu alla saatmine ei ole meie ainus eesmärk. Peame pakkuma tuge ka kannatanutele. Neile tuleb leida kiired ning toimivad lahendused, et nad saaksid jätkata täisväärtusliku eluga. Kannatanutel peab olema õigus infole, riigi toele kiirele menetlusele, õiglasele kohtlemisele ning kahjude hüvitamisele,“ ütles Perling.

Riigi peaprokuröri sõnul saab saavutada häid töötulemusi siis, kui on targad inimesed, neid on piisavalt ning süsteem ise on paindlik. „Tänaseks on prokurörid olnud 15 aastat menetluse juhid. See on süsteem, mida rahvusvaheliselt hinnatakse, sest just prokuröri kohtueelse juhi roll menetluses tagab süüdistusmaterjali kvaliteedi kohtus, et kohtul oleks võimalik kvaliteetselt õigust mõista. Kriminaalmenetlus peab olema tõhus ja ökonoomne,“ tõdes Perling.

Perlingu sõnul tuleb prokuratuuril järjest enam võtta arvesse digitaaliseerumist. „Prokuratuuri digitaalsete võimaluste kompetents peab pidevalt arenema. Liigume digitaalse kriminaalmenetluse suunas, mis on kiirem ja mugavam kõikidele menetlusosalistele. Ja kuigi ühelt poolt on digitaalvõimaluste kasutuselevõtt positiivne, ei tohi me unustada, et on olemas kübermaailm, kus iga päev pannakse toime erinevaid kuritegusid. See on meile omamoodi väljakutse – küber- ja rahvusvahelist kuritegevust me luubi ja millimeetripaberiga uurida ei saa. Peame meeles pidama, et vaid nutikate lahendustega ja tugeva rahvusvahelise koostööga saavutame häid tulemusi,“ sõnas Perling.

Täna avaldas Prokuratuur kolmanda aastaraamatu, mida saab näha siit.

Lugupidamisega

Olja Kivistik
Riigiprokuratuuri pressiesindaja
53088344