Politsei ja prokuratuur alustasid jalgpalliliidult saadud info põhjal kriminaalmenetlust

PrintPDF
Politsei ja prokuratuur alustasid kriminaalmenetlust, et kontrollida Eesti Jalgpalli Liidult saadud infot alaealiste tütarlaste võimaliku seksuaalse väärkohtlemise kohta.
 
Kriminaalmenetlust juhtiv Põhja Ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Andra Sild sõnab, et uurimist alustati karistusseadustiku paragrahvi 143 2 järgi. „Jalgpalliliidult laekunud materjalidest ilmnes info võimalike kuritegude kohta, mis andis meile aluse kriminaalmenetluse algatamiseks. Uurime episoode, mis toimusid ajavahemikul 2014-2019 ning kannatanuid on hetkel kaks. Oleme viinud läbi esimesed menetlustoimingud ja kuulanud üle kannatanud ning jätkame koos politseiga asjaolude välja selgitamist,“ ütleb Sild.
 
Karistusseadustiku paragrahv 143 2 käsitleb suguühet või muu sugulise iseloomuga tegu täisealise ja alaealise vahel, kui süüdistatav on seda tehes ära kasutanud kannatanu sõltuvust süüdlasest või kuritarvitanud oma mõjuvõimu või usaldust. „Selline sõltuvussuhe võib olla treeneri ja treenitava vahel, sest alaealine on mõjutatav täisealise treeneri poolt, keda ta usaldab ja kes aitab tal sportlikke eesmärke ellu viia. Seda mõjuvõimu ei tohi täiskasvanu aga kuritarvitada. Kriminaalmenetluse eesmärk on nüüd välja selgitada ja tõendada, kas seksuaalse iseloomuga teod toimusid täisealise mõjuvõimu all olnud alaealistega,“ selgitab Sild kuriteokoosseisu olemust.
 
„Täname südamest kõiki inimesi, kes oma muredest teada andsid. Laste seksuaalne väärkohtlemine on väga peidetud kuriteoliik. Sageli tuleb juhtunu avalikuks tükk aega hiljem või jääbki mälestus toimunust ainult kannatanute sisse. Loodetavasti õnnestub juhtunu uurimisega ohvritele hingerahu tagasi tuua,“ ütles Põhja prefektuuri kriminaalbüroo seksuaalkuritegude ja lastekaitse grupi juht Reimo Raivet.
 
Ühiskondlik reaktsioon avalikustatud juhtumitele näitab, et tegemist ei pruukinud olla ainsa sellise kaasusega. „Kui kellelgi on veel infot igasuguse seksuaalse väärkohtlemise kohta, palun andke sellest kindlasti teada – abi on olemas. Jalgpallis toime pandud ebakohase käitumise kohta saab politseid teavitada meiliaadressil [email protected]. Edastatud info jõuab valdkonna spetsialistideni, kes aitavad juhtunusse selgust tuua ning kannatanule vajalikku abi pakkuda,“ rääkis Raivet.
 
Seksuaalselt väärkohtlemise kahtluse korral saab abi otsida helistades:
hädaabinumbril 112
lasteabitelefonil 116 111
Lastemaja telefonil 5854 5498
 

Marie Aava
Põhja Ringkonnaprokuratuuri pressinõunik