Pettuseskeemi organiseerijad said pikad vanglakaristused

PrintPDF

Pärnus võltsitud dokumentide abil laenu- ja käenduslepingute sõlmimisele ja kümnete tuhandete kroonide väljapetmisele kaasa aidanud Heino Üürike leppis prokurör Helga Aadamsooga kokku nelja ja poole aasta pikkuses vangistuses, mille Pärnu maakohus täna kinnitas.

Samas pettuseskeemis osalenud veel kuute inimest karistas kohus prokuröriga sõlmitud lihtmenetluse kokkuleppe alusel ühe kuni kahe aasta pikkuste tingimisi vangistustega. Janis Veinšteinsi, kes riisus võltsinguteks kasutatud passid ja viibis kuriteo toimepanemise ajal tingimisi vabaduses, karistas kohus nelja aasta pikkuse vangistusega.

Pettused toimusid 2001.aasta lõpul ja 2002. alguses, mil passidega, kus omaniku foto oli vahetatud pettuseskeemis osalenud isiku fotoga, sõlmiti laenu-, käendus-, mobiilside ja ostu-müügi lepinguid ning jäeti laen tagasi maksmata ning tasumata osutatud teenuste eest.
Kelmidel õnnestus 2001.aasta lõpus kahel korral välja petta 30 000 krooni suurune laen AS Balti Investeeringute grupi Pärnu kontorist, kus nad esitasid Üürikese käest saadud võtlsitud passid, pangakonto väljavõtted ja palgatõendid. Üürike andis ka nõu, kuidas laenukontoris käituda ja mida rääkida oma elu-ja töökoha kohta.
Kolmandat korda sama skeemi järgi laenu võtta aga ebaõnnestus, sest laenukontori töötajal tekkis kahtlus esitatud dokumentide õigsuses.

Lisaks õnnestus Helina Eirandil Üürikeselt saadud võltsitud passiga sõlmida AS Radiolinja Eesti Pärnu kontoris ja EMT Haapsalu esinduses sõlmida mobliiside lepingud. Tasumata jäetud arvetega tekitas ta Radiolinjale varalist kahju üle tuhande krooni ning EMT-le üle nelja tuhande krooni.

Sama passi kasutades sõlmis Eirand käenduslepingu Viljandis asuvas AS Amer Kodumasinad kaupluses, mis tegi võimalikuks samuti võtltsitud dokumente kasutanud Riho Lehtlal järelmaksuga osta kaupu. Graafikujärgsete maksete tasutamta jätmisega tekitati Amer Kodumasinatele ligi 45 tuhat krooni kahju.