Prokuratuuri hinnangul on väited inimeste ebaseaduslikust vanglas kinnipidamistest eksitavad

13.09.2007 | 03:00

N-ö teistkordse pisivarguse eest vanglas viibivad isikud kannavad karistust jõustunud kohtuotsuse alusel. Jõustunud kohtuotsusel on seaduse jõud ja keegi teine peale kohtu enda ei saa seda muuta. Karistusseadustiku muudatused, sh need, mis kergendavad süüdimõistetu olukorda, ei muuda ega tühista seetõttu automaatselt ühtegi kohtuotsust.
    • Share

Seega kõik nimetatud isikud viibivad vanglas jõustunud ja täna kehtivate kohtuotsuste alusel seaduslikult. Kohtuotsuste muutmine on võimalik üksnes kohtu poolt. Selleks võivad asjast huvitatud isikud esitada prokuratuuri hinnangul Riigikohtule teistmisavalduse. Samuti võidakse kohtuotsus üle vaadata täitmiskohtuniku poolt.

Samuti ei ole kõnealustel isikutel õigus saada hüvitist väidetava ebaseadusliku vabaduse võtmise eest. Nii on Riigikohtu üldkogu nn Brusilovi kaasuses (kohtuasja nr 3-1-3-10-02) asunud selgelt seisukohale, et kuigi isik võis kanda vanglakaristust üle uues seaduses samasuguse teo eest ettenähtud karistuse ülemmäära, et teki tal õigust saada hüvitust.

Õiguse saada hüvitist tekib ainult juhul, kui isikult on alusetult vabadus võetud. Karistusaja lühendamine kergema karistusseaduse jõustamise tõttu ei ole võrdsustatav aga alusetu vabaduse võtmisega.

Lugupidmisega,

Kristiina Herodes

Avalike suhete talitus

juhataja

Riigiprokuratuur

tel. 6 139 415,

mobiil 51 11 528